Ha tapasztalt már fogérzékenységet, vagy jelenleg is érzékenyek a fogai, valószínűleg tudja, mennyire kellemetlen lehet ez a mindennapokban. A jó hírünk azonban az, hogy szakszerű kivizsgálással és a hatékony, időben történő kezeléssel nemcsak a tünet, hanem a probléma oka is megszüntethető.
De mik a fogérzékenység leggyakoribb okai, és hogyan lehet ezeket megelőzni vagy kezelni? Az alábbiakban összefoglaljuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Mi okozhatja a fogérzékenységet?
A fogérzékenység oka a fogzománc kopása következtében a fog belsejének, a dentinnek a kiszolgáltatottá válása, utat nyitva a baktériumoknak és különböző szennyeződéseknek. Fogzománcunk kopását okozhatjuk helytelen fogmosási technikával vagy túl kemény sörtéjű fogkefe használatával. Emellett fogínygyulladás, fogágybetegség, fogszuvasodás, fogaink sérülése vagy a – sokszor tudtunk nélküli – éjszakai fogcsikorgatás is okozhat fogérzékenységet.
A fogérzékenység okának megállapítása
Látható, hogy a fogérzékenység oka számtalan különböző tényezőre vezethető vissza, amelyek akár erősíthetik is egymás hatását. Ezért a probléma szakszerű kezeléséhez mindenképpen alapos kivizsgálásra van szükség.
Rendelőnkben a legkorszerűbb technológiákat alkalmazzuk a diagnózis pontos felállításához. Fogérzékenység esetében alapvetően két vizsgálati módszerrel kaphatunk pontos képet a probléma lehetséges okairól:
A digitális panorámaröntgen-felvétel elkészítése rendelőnkben mindössze 9 másodpercet vesz igénybe, a kész felvételt pedig már 2-3 perc múlva a kezében tarthatja. Az általunk használt készülék sokkal precízebb és jóval nagyobb élességű képeket készít, mint a hagyományos berendezések, emellett viszont minimális sugárzás kibocsátásával működik, így az Ön szervezete számára a legkisebb terheléssel jár.
Sokszor előfordul azonban, hogy a fogakat érintő fájdalom forrása ismeretlen. Ennek oka lehet például egy bennrekedt foggyökérdarab, ami egy kétdimenziós röntgenfelvételen nem látható, mert az csupán egy síkban vetített kép. A 3D CBCT felvételen azonban “nem tud elbújni” még a legkisebb nem odavaló tárgy sem, ami fájdalmat okozhat. Éppen ezért az esetek többségében a 3D CT felvétel készítését javasoljuk. Ezzel az eszközzel századmilliméter pontossággal látjuk fogsorának és szájüregének minden apró részletét, beleértve az állkapocs csontállományának szerkezetét is. Így pontosan meg tudjuk határozni, hogy milyen kezelést igényel a felmerülő probléma.
A sugárdózis eme készülék esetén is elhanyagolható, a felvétel elkészítése során mindössze annyi sugárzás éri Önt, mintha rendelőnkből kilépve tenne egy 10 perces sétát a Margit híd környékén, és a levegőből érkező besugárzással érintkezne. A vizsgálat, hasonlóan a panorámaröntgenhez, mindenféle kellemetlenségtől mentes, és mindössze 1 percig tart. Ezalatt Önnek nem kell ráharapni semmire, csak annyit kell tennie, hogy a CBCT felvétel idejéig mozdulatlan marad.
Minden esetben igaz, hogy a felvételek elkészítését megelőzően, valamint a vizsgálat során is folyamatosan tájékoztatjuk arról, hogy mi fog történni, így nem érheti kellemetlen meglepetés.
A fogérzékenység kezelése
Bármelyik diagnosztikai eszközt is választja, a felvételek alapján megállapítjuk a fogérzékenység okait, majd egy írásos kezelési tervet készítünk. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy sok esetben nem csak egy jó megoldás létezik, ezért a kezelési terv kidolgozása során egyszerre több szempontot is figyelembe veszünk, majd ezek összességéből készítünk több megoldási javaslatot, amelyet részletesen átbeszélünk Önnel.
Amennyiben a probléma megoldásához fogászati beavatkozásra van szükség – előrehaladottabb stádiumban lehet ez pl. gyökérkezelés -, úgy rendelőnkben speciálisan szájsebészeti beavatkozásokra kifejlesztett érzéstelenítő szert alkalmazunk, amely a hagyományos érzéstelenítőknél négyszer erősebb, így Ön semmit nem fog érezni. Kezelést követően ugyanakkor nagyon hamar kikerül a szervezetéből, így pillanatok alatt visszakerülhet a napi kerékvágásba.
Láthattuk, hogy a fogérzékenységnek számos oka lehet, amelyek közül több később sokkal komolyabb fogászati problémákhoz és kellemetlenebb tünetekhez, akár fogvesztéshez is vezethet. Így amennyiben érzékenyek a fogai, ne halogassa a kivizsgálást! Kérjen időpontot egy ingyenes konzultációra most!
Legutóbbi hozzászólások