Fogmosás, szájápolás

Fontos szájhigiéniai tanácsok koronavírus-járvány idején

Karantén, home office – emiatt előbb-utóbb kimaradhat a szokásos reggeli rutinunk. Már talán azt sem tudjuk, milyen nap van. Arra meg pláne ki emlékszik, hogy mikor mosott utoljára fogat? Mikor cserélte ki a fogkeféjét? Egyáltalán, felírta-e a bevásárlólistára a fogkrémet…?
Artdent Fogászat és Szájsebészet blog - Fontos szájhigiéniai tanácsok koronavírus-járvány idején

Karantén, home office – emiatt előbb-utóbb kimaradhat a szokásos reggeli rutinunk. Már talán azt sem tudjuk, milyen nap van. Arra meg pláne ki emlékszik, hogy mikor mosott utoljára fogat? Mikor cserélte ki a fogkeféjét? Egyáltalán, felírta-e a bevásárlólistára a fogkrémet…?

Ne kövessünk el ekkora hibákat!

Szájüregünk a szervezet kapuja, így ez az a hely, ahol testünk először találkozhat a koronavírussal. A kórokozó a levegőből bejutva az ajak, pofa és garat nyálkahártyájára tapadva kezd el szaporodni. Ha szervezetünk nem kellően ellenálló vele szemben, olyan mértékben szaporodik el szánkban, garatunkban, illetve orrüregünkben, hogy képes továbbhaladni a légutak irányába, ahol is igen komoly szövődményeket  okozhat.

Annak érdekében, hogy szervezetünket támogassuk és a fertőzés kialakulásának lehetőségét csökkentsük, az ajánlott kétszer 2 perces napi fogmosás helyett négyszer-ötször  is mossuk meg fogainkat, továbbá használjuk naponta többször szájvizet.  A szájvíz fertőtlenítő hatása  nagyban segítheti a vírus csíraszámának csökkenését – ha legalább 50-60 másodpercen át öblögetünk. (Szájvíz használattal kapcsolatos tippekért kattintson ide!)

Mivel egészítsük ki a bevásárlólistánkat?

Wc-papír, liszt cukor, alapélelmiszerek, tisztítószerek. Látva a boltok polcait, most valószínűleg mindenkinek a bevásárlólistája így kezdődik. 

Gondolkozott már azon, hogy egy négytagú család 1 tubus fogkrémet kb. ugyanannyi idő alatt használ el, mint 12 guriga wc-papírt? Vagy azon, hogy – különösen járványos időszakban – érdemes 1-1,5 havonta cserélnünk a fogkefénket? Mégsem azt látjuk, hogy a boltok polcain hiánycikk lenne a fogkrém vagy a fogkefe. Pedig mindannyiunknak tudnunk kell, hogy a fogmosás elhanyagolásával a kórokozók könnyen megtapadnak a szájnyálkahártyán, és nemcsak fogászati problémákat, hanem más megbetegedést is könnyen okozhatnak.

A fogászati problémák sokasága és a fogfájás a koronavírus-járvány idejére sem megy karanténba. A fogmosás és szájhigiénia elhanyagolása fogszuvasodáshoz, fogágybetegséghez, hosszú távon pedig fogaink korai elvesztéséhez vezethet. A kínzó fogfájás a járványügyi korlátozások időszakában kiváltképp nagy gondot jelenthet, ráadásul az immunrendszerünket is megterheli és kiaknázza szervezetünk védekezőrendszerét. Ha lehetséges, inkább kerüljük el ezt!

Ennek érdekében azt tanácsolom, hogy ügyeljünk a rendszeres és helyes technikával történő fogmosásra, és ehhez válasszunk lekerekített végű, sűrű, lágy szálerősségű fogkefét, és cseréljük azt 1-1,5 havonta.

Rendesen kezet mosni már tudunk – és fogat? 

Miután megtanultunk rendesen kezet mosni, itt az ideje, hogy megtanuljunk hatékonyan fogat mosni is, és hogy megtanítsuk erre a gyermekeinket. Tegyük az általános műveltség részévé a helyes technikával végzett fogmosást, akár játékosan, vagy belefűzve az otthoni tanulásba. 

Lássuk lépésről lépésre, amit a helyes fogmosásról tudni kell!

  • A járvány ideje alatt javasolt naponta négyszer-ötször 2-2 percen át fogat mosni, illetve a szájápolást követően minden esetben általános szájvizet használni.  
  • Fogmosáskor helyezzük a fogkefét ferdén az ínyre, úgy, hogy a szálak egyik fele az ínyt, másik fele a fogak felszínét takarja, majd apró, körkörös mozdulatokkal, szinte rányomás nélkül tisztítsuk meg a fogakat.
  • A kisőrlő fogak belső felszínén a fogkefét vízszintesen tartva haladjunk végig, kicsi, körkörös mozdulatokkal, amíg el nem érjük a leghátsó őrlőfogakat.
  • A metszőfogak belső felszíne túl keskeny ahhoz, hogy a fogkefét a szokásos módon tartsuk. Ezért függőlegesen, meredek szögben, apró körző mozdulatokkal tisztítsuk meg az alsó és a felső fogak belső felszínét. 
  • Gyakori hiba, hogy legtöbbször ugyanazon a területen kezdjük a fogmosást. Amellett, hogy ettől egy idő után egyhangúvá és unalmassá válhat a fogmosás, az is előfordulhat, hogy mindig pont ugyanarra a területre nem marad elég energiánk.
  • A kísérletek igazolják, hogy bizonyos zenéket hallgatva hatékonyabban mossunk fogat, ráadásul még jobban élvezzük is. Erre a célra bizonyítottan az egyik legjobb választás a Gangnam Style – de persze hallgassa mindenki azt, ami a legjobban motiválja.

(További fogmosási tippekért kattintson ide!)

Hogy a fogkefe se fertőzzön

Lehet, hogy most sokan felkapják a fejüket: miért olyan fontos kérdés ez egy ilyen súlyos járvány közepette?! Pedig hangsúlyosabb szerepe van, mint gondolnánk. A kutatások tudniillik kimutatták, hogy a koronavírus  a műanyagon – amiből például a fogkefe feje és sörtéi készülnek – akár 3 napig is képes túlélni. Ennek tudatában ismételjük át a helyes tárolás és tisztítás technikáját. 

Miután megmostuk a fogunkat, fogkefénket egy percen át tartsuk forró, folyó víz alá, emellett akár szájvízzel is fertőtleníthetjük. Legyen szó elektromos vagy hagyományos fogkeféről, minden esetben alaposan távolítsuk el a szennyeződéseket a sörték közül! Miután kiráztuk a fogkeféből a vizet, tartsuk állítva, jól szellőző tárolóban. Ne tegyük a fogkefét se vízbe, se tokba, mert úgy  gyorsabban szaporodhatnak el a felületén a vírusok, baktériumok és gombák. Tartsuk a fogkefénket külön, még a családtagjainkétól is szeparálva. A közös fogkefehasználat pedig kifejezetten tilos!

A fogbajok nem mennek karanténba – 5 tipp fogfájás ellen 

Sosem jön jókor, de ha valamikor végképp nem hiányzik az életünkből a fogfájás, az a koronavírus-járvány időszaka. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. Arra az esetre, ha mégis beütne a baj, adok Önnek néhány hasznos tanácsot, ami segít enyhíteni a fájdalmat, amíg nem sikerül – szó szerint – orvosolni a problémát. 

  1. Ha probléma lépne fel, helyezzen jégkockát naponta három-négy alkalommal 15 percre a fájós fogára, vagy a nyelvére. Ez a módszer garantáltan enyhíti a fogfájást.
  2. A szegfűszeg, a szegfűszegolaj eugenolt tartalmaz, ami kiváló baktériumölő és gyulladáscsökkentő. Rágjon szét egy egész szegfűszeget a fájós fogával, vagy cseppentsen rá egy kis szegfűszegolajat, és a fájdalom csillapodni fog.
  3. A só, bors és néhány csepp víz keverékéből összeállított paszta antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik.
  4. Ha házi fájdalomcsillapító módszerekről van szó, akkor kihagyhatatlan nagymamáink régi, bevált csodaszere: a fokhagyma. Sóval összekevert, zúzott fokhagymagerezd közvetlenül az érintett területen alkalmazva hatékonyan csökkenti a fogfájdalmat.
  5. Tegyünk beáztatott, langyos teafiltert a sajgó fogra. A tea csersavat tartalmaz, ami csökkenti a fájdalmas duzzanatot, ideiglenes enyhülést nyújt.

Fontos azonban megjegyezni, hogy bár ezek a pratikák a fájdalmat egy időre enyhítik, elviselhetővé teszik, egyik sem helyettesíti a szakszerű fogászati ellátást!

Vigyázzon magára és környezetére sok kézmosással, és gyakoribb, gondos szájápolással is! Amennyiben fogászati ellátásra szorul, forduljon hozzám és kollégáimhoz bizalommal.

Kövessen minket Facebookon és Instagramon!

Blog bejegyzések

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Amennyiben bármilyen kérdése felmerül, vagy szeretne időpontot egyeztetni ingyenes konzultációnkra, kérjük töltse ki alábbi űrlapunkat és munkatársunk 1 munkanapon belül felveszi Önnel a kapcsolatot!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi, és a Google és Adatvédelmi Irányelvei és Általános Szerződési Feltételei érvényesek.

Telefon

+36 20 218 5343

Cím

1027 Budapest, Margit körút 1.

Email

artdent@artdent.hu

Nyitvatartás

Hétfő – Péntek: 08:00-20:00